Foveal Crack Sign /Foveal Çatlak İşaret-Temmuz 2020 Sorusu

Regmatojen retina dekolmanı nedeniyle vitrektomi uygulanan ve sonrasında makula deliği gelişen 3 hastanın makula deliği gelişmeden önceki OCT görüntüleri (A,C,E) aşağıda gösterilmektedir. Bu hastaların OCT kesitlerinde beyaz ok ile gösterilen bulgunun adı nedir?

oct vitrektomi sonrası makula deliği foveal çatlak işareti

Yüksek çözünürlüklü görüntü için resmin üzerini tıklayın.

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda Regmatojen retina dekolmanı nedeniyle vitrektomi uygulanan ve sonrasında makula deliği gelişen 3 hastanın makula deliği gelişmeden önceki OCT görüntüleri (A,C,E) verilmiş ve bu hastaların OCT kesitlerinde beyaz ok ile gösterilen bulgunun adı sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Foveal Crack Sign /Foveal Çatlak İşareti” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Mehmet Cem Sabaner kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Foveal Crack Sign” regmatojen retina dekolmanı nedeniyle vitrektomi uygulanan ve sonrasında makula deliği gelişen olgularda makula deliği gelişmeden önce ortaya çıkan bir OCT bulgusudur.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler