Punktat İç Koroidopati’ye bağlı gelişen neovaskülarizasyon – Haziran 2020 Sorusu

17 yaşında, miyopisi olduğu bilinen kadın hasta, sağ gözde 10 gündür olan eğri görme şikayeti nedeniyle kliniğimize başvurdu. Görme keskinliği sağ gözde 6/10, sol gözde 10/10 seviyesindeydi. Göz içi basınçları sağ gözde 16, sol gözde 17 mmHg olarak tespit edildi. Sağ gözünün multicolor görüntüsü, fundus otofloresans görüntüsü, OCT ve OCTA görüntüsü aşağıda gösterilmektedir. Hastanın sağ gözündeki patoloji teşhis edebilir misiniz?

multicolor görüntüsü punktat iç koroidopati
fundus otofloresans punktat iç koroidopati
oct punktat iç koroidopati
octa punktat iç koroidopati

Yüksek çözünürlüklü görüntü için resmin üzerini tıklayın.

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda sağ gözde 10 gündür olan eğri görme şikayeti nedeniyle kliniğimize başvuran 17 yaşındaki kadın hastanın sağ gözünün multicolor görüntüsü, fundus otofloresans görüntüsü, OCT ve OCTA görüntüsü verilmiş ve tanı sorulmuştur. Sorunun cevabı ”Punktat İç Koroidopati’ye bağlı gelişen neovaskülarizasyon” olacaktı.

Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Mestan Ertop kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Punktat iç koroidopati (PIC) sıklıkla genç ve miyop kadınlarda görme kaybına yol açabilen koroid ve retinayı etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Sekonder neovaskülarizasyon gelişmedikçe herhangi bir tedavi önerilmemektedir.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler