Dr. Murat Karaçorlu

Dr. Serra Arf

Dr. Işıl Muslubaş

Dr. Mümin Hocaoğlu

OCT KULÜBÜ

Hakkında

OCT Kulübü “İstanbul Retina Enstitüsü’nün”, 2009 yılının Mayıs ayında İstanbul’da düzenlediği I. OCT Kulübü toplantısını takiben yayın hayatına başlattığı, 2020 yılı itibariyle yaklaşık 11 yıldır aralıksız hizmet vermekte olan bir eğitim sitesidir. Amacı Türk Göz Hekimlerinin en önemli görüntüleme yöntemlerinden birisi olan OCT ve OCT-Anjiografisi konularındaki bilgi düzeyini arttırmaktır. Site OCT ve OCTA konusuna ilgi duyan tüm oftalmologlara açıktır. Halen 2200 göz hekimi tarafından takip edilmektedir.

Sitede, “AYIN SORUSU ve YANITI” gibi eğitici, öğretici bir bölümün yanında, asistan göz hekimlerinin yararlanabileceği, “TANIDA OCT“ gibi sayfalar da bulunmaktadır. Bunların yanında geçmiş yıllara ait sorulan soruların ve yanıtlarının bulunduğu bir bölüm ile çeşitli retina olgularının yer aldığı “OLGU SUNUMU”, “OCT DÜNYASINDAN HABERLER” ve “OCT ARAŞTIRMALARI” başlıklı bölümler yer almaktadır.

Ağırlıklı olarak “İstanbul Retina Enstitüsü” arşivlerinden yararlanarak hazırlanan “Ayın Sorusu” bölümüne hekimler yanıt vererek katılabilirler. Her ayın sonunda doğru yanıt verenler arasında kurayla seçilecek bir meslektaşımız, “İstanbul” temalı ayın kitap ödülünü kazanacaktır. Sitede güncellenen bölümleri tanıtabilmek için her ayın başında elektronik posta ile düzenli duyurular yapılmaktadır.

İstanbul Retina Enstitüsü, www.octclub.org dışında Instagramda da "instagram.com/octclub" sayfası aracılığı ile eğitim faliyetlerini sürdürmektedir. Bu çalışmalar dışında, yine Instagramda yer alan "instagram.com/istanbulretina" aracılığı ile göz hekimlerine, retina olguları sunulmaktadır. "instagram.com/istanbulretina" sayfasını halen 11.000 den fazla göz hekimi izlemektedir, takip edenlerin büyük çoğunluğunu diğer ülkelerin göz hekimleri oluşturmaktadır.

Web sitesi ve instagram sayfa editörlüklerini, Doç.Dr.Işıl Sayman Muslubaş ve Doç.Dr.Mümin Hocaoğlu yapmaktadırlar. Bu web sitesi ve kardeşi olan /octclub Instagram sayfasının göz hekimlerine yararlı olmasını diliyoruz.

Saygılarımızla,

Dr. Murat Karaçorlu

Dr.Serra Arf