Vitreus Opasitesine Bağlı Artefakt

Subfoveal bölgede yaşa bağlı makula dejenerasyonuna sekonder aktif koroid neovaskularizasyonu tespit edilen bu gözde okla gösterilen bölgedeki lezyonu tahmin edebilirmisiniz?

oct vitreus opasitesine bağlı artefakt

Ayın Sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Çok sayıda hekim “vitreus opasitesine bağlı artefakt” yanıtını vererek soruyu doğru şekilde yanıtlamıştır. Vitreus içindeki opasiteler OCT tarama ışınlarının daha derin dokulara geçmesini engelleyerek altlarında kalan dokularda gölgelenme koridorlarına neden olurlar. Bu olguda olduğu gibi gölgelenme koridoru retinada tam kat görüntü kaybına neden olmuştur. Vitreus opasitesi olgunun fundus görüntüsünde de izlenmektedir (Resim 1).

oct vitreus opasitesine bağlı artefakt

Vitreus içi opasitelerin neden olduğu OCT artefakları ile sıkça karışabilecek bir diğer artefakt da “göz kapama hareketidir”. Zaten göz kapama hareketi de ikinci sıklıkta verilen yanıt olmuştur. Göz kapama hareketi sırasında oluşan artefakt gölgelenme etkisi ile değil, çekim sırasında göz kapağının kapalı olmasından kaynaklanır. Göz kapağının kapanma ve açılma sırasında OCT imajının aşağı ve yukarı doğru kaydığı görülecektir. Bu da ayırıcı tanıya yardımcı olur. Ayrıca bu olguda çekimin yapıldığı Spectral Domain OCT’lerden biri olan Spectralis ile “göz hareketi takip etme fonksiyonu” sayesinde göz kapama hareketlerine bağlı artefaklar oluşmaz.

Soruya verilen diğer nadir yanıtlar ise:

-Laser yanığı

-Retina yırtığı

-İntravitreal injeksiyon sırasında oluşan perforasyondur. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler