Best Vitelliform Distrofi-Eylül 2017 Sorusu

Bu OCT kesiti 16 yaşında bir hastanın sağ gözüne aittir. Görme keskinliği bu gözde 6/10, diğer gözde 1/10 olan hastanın teşhisi nedir?

oct best vitelliform distrofi

Eylül 2017- Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz.

Bu ayki sorunun cevabı “Best viteliform distrofi” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Semra Sevim kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Bu ayki soruda 16 yaşındaki bir hastanın görme keskinliği 6/10 olan sağ gözüne ait OCT kesi verilmiş ve diğer gözündeki görme keskinliğinin 1/10 olduğu belirtilerek teşhis konulması istenmiştir. OCT görünümü Best viteliform distrofinin retina altı lipofuskin ve sıvı birikimi için tipiktir. Gelen cevaplardan çok büyük bir kısmı doğrudur.

Best viteliform distrofide retina altında biriken ve yoğun kıvamlı materyal oluşturan lipofuskinde bir süre sonra erime başlar. Erime ile birlikte yerçekiminin etkisi ile oluşan daha az kıvamlı seröz sıvı yukarıda seviye yapacak şekilde göllenir (OCT resminde retina altı depozitin sağ tarafında kalan hiporeflektif bölge), altında ise yoğun kıvamlı lipofuskin vardır. Zamanla lipofuskinin daha da azalması ve seröz sıvının artması ile birlikte yer yer sivri tepeler oluşturan lipofuskin adacıkları ortaya çıkar. Best viteliform distrofideki bu süreç OCT ile çok net bir şekilde takip edilebilinir ve OCT görünümleri tek başına tanı değeri taşır. Anatomideki ciddi değişimlere rağmen hastalığın son evresi olan atrofik evre gelişene kadar bu gözler nispeten iyi bir görmeye sahip olabilirler.

Kaynaklar

1.Özdemir H, Arf S, Karaçorlu M. Maküla Hastalıklarında Optik Koherens Tomografi. Güneş Tıp Kitabevleri. 2015 İstanbul.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler