Koroidal Büyük Damar (Choroidal Macrovessel) – Şubat 2021 Sorusu

SORU:

Rutin göz kontrolü için kliniğimize başvuran ve her iki gözde görmesi 10/10 olan, OCT görüntüsü verilen 76 yaşındaki kadın hastanın, OCT görüntüsündeki bulgunun adını söyler misiniz?

CEVAP:

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda rutin göz kontrolü için kliniğimize başvuran ve her iki gözde görmesi 10/10 olan, OCT görüntüsü verilen 76 yaşındaki kadın hastanın, OCT görüntüsündeki bulgunun adının söylenmesi istenmiştir.

Sorunun cevabı “Koroidal Büyük Damar (Choroidal Macrovessel)” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Prof. Dr. M. Selim KOCABORA kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz. Koroidal büyük damar ilk kez 2011 yılında Lima ve arkadaşları tarafından tanımlanmıştır. OCT, büyük damar boyunca hiporeflektif alan şeklinde koroiddeki makro damarları tespit edebilmektedir. Ayrıca, OCT-A ile de, enface OCT kesitinde koroid büyük damarları gösterilebilmektedir.

Casalino G, Simone LD, Scialdone A, Pavesio C. Choroidal macrovessel: Optical coherence tomography angiography and imaging features. Indian J Ophthalmol. 2019 67(7): 1168–1170.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6611261/


Prof. Dr. M. Selim KOCABORA

Prof. Dr. M. Selim KOCABORA
Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1987 yılında tamamlayan Dr. Selim Kocabora, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 1988-1992 yılları arasında Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Grenoble Üniversite Hastanesi’nde tamamlamıştır. 2012 yılından itibaren İstanbul Medipol Mega Üniveriste Hastanesi’nde çalışmaktadır. Retina, katarakt ve glokom başlıca ilgi alanlarıdır. Kırk dokuz uluslararası ve 46 ulusal yayını olan Dr. Selim Kocabora’nın ‘Calcification postoperatoire des lentilles intraoculaires acryliques hydrophiles: aspects cliniques et pathologiques’, ‘Traitement de l’oedeme maculaire diabetique par injection intravitreenne d’acetonide de triamcinolone: consequences fonctionelles et anatomiques’ ve ‘Serum and Aqueous Concentrations of Inflammatory Markers in Diabetic Macular Edema’ isimli çalışmaları başlıca makaleleridir. ‘TOD Olgularla Glokom Toplantısı en iyi sunum üçüncülük ödülü’ ve ‘14 th EVRS Meeting 3rd Best Scientific Poster Award’ almış olduğu başlıca ödülleridir.


DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler