Posterior Mikroftalmi / Bilateral Makular Fold – Mart 2021 Sorusu

SORU:

Yüksek hipermetropi tanısıyla takip edilen ve her iki gözde görmesi 4/10 olan 8 yaşındaki erkek hastanın tanısını ve OCT görüntüsündeki bulgunun adını söyler misiniz?

CEVAP:

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda yüksek hipermetropi tanısıyla takip edilen ve her iki gözde görmesi 4/10 olan 8 yaşındaki erkek hastanın tanısı ve OCT görüntüsündeki bulgunun adı sorulmuştur. 

Sorunun cevabı “Posterior Mikroftalmi / Bilateral Makular Fold” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Busenur Gönen kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Posterior mikroftalmi, ön segment bulgularının normal olmasına rağmen yüksek hipermetropi, kısa aksiyel uzunluk ve bilateral papilloamakuler retinal fold ile karakterize bir klinik tablodur. 

Park SH, Ahn YJ, Shin SY, Lee YC. Clinical features of posterior microphthalmos associated with papillomacular fold and high hyperopia. Clin Exp Optom. 2016;99(6):590-593

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27161391/


Op. Dr. Busenur GÖNEN

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde 2015 yılında tamamlayan Dr. Busenur Gönen, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2016-2021 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. 2021 yılından itibaren Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde çalışmaktadır. Retina ve oküler onkoloji başlıca ilgi alanlarıdır. ‘Investigation of Retinal Vascular Changes during Pregnancy Using Optical Coherence Tomography Angiography’, ‘Evaluation of the reasons for the microvascular changes in patients with Fabry disease using optic coherence tomography angiography’ ve ‘Investigation of clinical profile of Behçet’s syndrome-related versus idiopathic branch retinal vein occlusion’ isimli çalışmaları başlıca makaleleridir.


DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler