Retinal Hamartom /Flame-Shaped ERM – Ocak 2021 Sorusu

SORU:

Nörofibromatozis tip-2 tanısı ile takip edilen ve sağ gözde görmesi 1/10 olan 10 yaşındaki erkek hastanın, multicolor görüntüsüne ve OCT kesitlerine bakarak tanısını ve OCT görüntüsündeki bulgunun adını söyler misiniz?

CEVAP:

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda Nörofibromatozis tip-2 tanısı ile takip edilen ve sağ gözde görmesi 1/10 olan 10 yaşındaki erkek hastanın, multicolor görüntüsüne ve OCT kesitlerine bakarak tanısının ve OCT görüntüsündeki bulgunun adının söylenmesi istenmiştir.

Sorunun cevabı “Retinal Hamartom /Flame-Shaped ERM” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Gökhan Çelik kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Nörofibromatozis tip-2 (NF-2) tanısı olan hastaların SD-OCT ile değerlendirilmesi oldukça faydalıdır. Bu hastalarda SD-OCT ile tespit edilen epiretinal membranlar karakteristik özelliklere sahiptir. Flame shaped (alev şeklindeki) epiretinal membran NF-2’ye özgü bir bulgudur ve hastalığın önemli bir tanısal işareti olabileceği düşünülmektedir.

Waisberg V, Rodrigues LOC, Nehemy MB, Frasson M, Miranda DM. Spectral-Domain Optical Coherence Tomography Findings in Neurofibromatosis Type 2. Invest Ophthalmol Vis Sci 2016 57(9):262-7
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27409481/


Dr Gökhan Çelik

As. Dr. Gökhan ÇELİK

Ankara Şehir Hastanesi

Tıp eğitimini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2017 yılında tamamlayan Dr. Gökhan Çelik, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimine Ankara Şehir Hastanesi’nde devam etmektedir. Retina ve Nörooftalmoloji başlıca ilgi alanlarıdır. İki uluslararası yayını olan Dr. Gökhan Çelik’in ‘Evaluation of Risk Factors and Treatment Results in Patients With Penetrating Keratoplasty’ ve ‘Visual and Topographical Outcomes Following Accelerated Corneal Crosslinking in Progressive Keratoconus’ isimli çalışmaları başlıca makaleleridir.


DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler