Angioid Streaks’e bağlı gelişen koroid ekskavasyonu ve neovaskülarizasyonu – Mayıs 2020 Sorusu

54 yaşındaki erkek sol gözde uzun yıllardır olan görme azlığı ve sağ gözde 1 aydır olan eğri görme şikayeti nedeniyle kliniğimize başvurdu. Görme keskinliği sağ gözde 9/10, sol gözde 1/10 seviyesindeydi. Göz içi basınçları sağ gözde 14, sol gözde 14 mmHg olarak tespit edildi. Her iki gözünün multicolor görüntüsü ve fundus otofloresans görüntüsü ile sağ gözünün OCT ve OCTA görüntüsü aşağıda gösterilmektedir. Hastanın sağ gözündeki patoloji teşhis edebilir misiniz?

multicolor görüntüsü angioid streaks
multicolor görüntüsü angioid streaks
fundus otofloresans angioid streaks
fundus otofloresans angioid streaks
oct angioid streaks koroid ekskavasyonu neovaskülarizasyon
octa angioid streaks neovaskülarizasyon

Yüksek çözünürlüklü görüntü için resmin üzerini tıklayın.

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda sol gözde uzun yıllardır olan görme azlığı ve sağ gözde 1 aydır olan eğri görme şikayeti nedeniyle kliniğimize başvuran 54 yaşındaki erkek hastanın her iki gözünün multicolor görüntüsü ve fundus otofloresans görüntüsü ile sağ gözünün OCT ve OCTA görüntüsü verilmiş ve tanı sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Angioid Streaks’e bağlı gelişen koroid ekskavasyonu ve neovaskülarizasyonu” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Duygu Yalınbaş kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Angioid streaks (AS) Bruch membranının kırılgan olması ve çatlaması ile karakterize, arka kutupta genellikle peripapiller bölgede gözlenen düzensiz, uca doğru sivrilerek uzanan, kahverengi- gri renkli çizgilenmelerdir. AS’e bağlı görme azalmasının en önemli sebebi koroid neovaskülarizasyonudur (KNV).

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler