PAMM (Paracentral Acute Middle Maculopathy) – Nisan 2020 Sorusu

62 yaşındaki erkek sol gözde 1 haftadır olan lekeli görme şikayeti nedeniyle kliniğimize başvurdu. Görme keskinliği sağ gözde 10/10, sol gözde 9/10 seviyesindeydi. Göz içi basınçları sağ gözde 15, sol gözde 16 mmHg olarak tespit edildi. Sol gözün multicolor görüntüsü, infrared reflektans görüntüsü, fundus otofloresans görüntüsü ve iki ayrı OCT kesiti aşağıda gösterilmektedir. Hastanın sol gözündeki patoloji teşhis edebilir misiniz?

multicolor görüntüsü PAMM
infrared görüntüsü PAMM
fundus otofloresans PAMM
oct PAMM
OCT PAMM

Yüksek çözünürlüklü görüntü için resmin üzerini tıklayın.

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda sol gözde bir patoloji tespit edilen 62 yaşındaki erkek hastanın multicolor görüntüsü, infrared reflektans görüntüsü, fundus otofloresans görüntüsü ve iki ayrı OCT kesiti görüntüsü verilmiş ve tanı sorulmuştur. Sorunun cevabı “PAMM (Paracentral Acute Middle Maculopathy)” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Hakan Koç kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

PAMM ani başlangıçlı parasantral skotom ile karakterize bir makulopatidir. OCT’de iç nükleer tabaka seviyesinde hiperreflektif band izlenmesi oldukça tipik bir bulgudur. Hiperreflektif bandın kaybolmasından sonra orta retina tabakalarında atrofi ve buna bağlı kalıcı parasantral skotom gelişebilir. PAMM, idiopatik olabileceği gibi lokal ya dasistemik vasküler hastalıklara ikincil olarak da gelişebilir.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler