Henle Lifi Tabakasının Parmak İzi İşareti-Haziran 2021 Sorusu

Resim 1. En face optik koherens tomografi
Resim 2. B-scan optik koherens tomografi

Epiretinal membran tanısı olan bu hastada en face optik koherens tomografi görüntüsündeki bulgunun adını söyler misiniz?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda epiretinal membran tanısı olan bu hastada en face optik koherens tomografi görüntüsündeki bulgunun adı sorulmuştur. 

Sorunun cevabı “Henle Lifi Tabakasının Parmak İzi İşareti /The Fingerprint Sign of the Henle Fiber Layer olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Tuğçe Horozoğlu Ceran kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Traksiyonel retina patolojilerinde, en face optik koherens tomografi ile Henle lifi tabakasında (HFL) parmak izi benzeri dalgalar tanımlanmıştır. Bu “parmak izi işareti” retina üzerindeki traksiyonun biyomekanik bir sonucunu göstermektedir.

Griffin SM, et al. FINGERPRINT SIGN OF THE HENLE FIBER LAYER. Retina 2021;41(2):381-386

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32604343/

Dr. Tuğçe Horozoğlu Ceran

Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara

Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (İngilizce) 2017 yılında tamamlayan Dr. Tuğçe Horozoğlu Ceran, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimine Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam etmektedir. Retina ve glokom başlıca ilgi alanlarıdır.  ‘Treatment of neovascular age related macular degeneration during COVID-19 pandemic: The short term consequences of unintended lapses” isimli çalışması başlıca makalesidir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler