SubILM Hemoraji-Temmuz 2021

Retinal arter makroanevrizma rüptürü tanısı olan bu hastada optik koherens tomografi görüntüsündeki ok ile işaretli bulguyu tanımlar mısınız?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda retinal arter makroanevrizma rüptürü tanısı olan bu hastada optik koherens tomografi görüntüsündeki ok ile işaretli bulgunun adı sorulmuştur. 

Sorunun cevabı “Sub-ILM Hemoraji olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Nataliia Peleshok kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Retinal arter makroanevrizmaları, retinal arterin ilk üç dalı içinde oluşan yuvarlak veya iğ şeklinde genişlemelerdir. Retinal arter makroanevrizması olan hastaların yaklaşık yarısında eşlik eden  intraretinal kanama ve buna bağlı subretinal, preretinal ve vitreus kanaması vardır.

Goldhagen BE, Goldhardt R. Retinal Arterial Macroaneurysms: Updating your Memory on RAM Management. Curr Ophthalmol Rep. 2019;7(2):73-79.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6905516/

Dr. Nataliia PELESHOK

The Filatov Institue of Eye Disease and Tissue Theraphy of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine

Tıp eğitimini Bogomolets Ulusal Tıp Fakültesi’nde 2020 yılında tamamlayan Dr. Nataliia Peleshok, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimine Ukrayna’da (The Filatov Institue of Eye Disease and Tissue Theraphy of the National Academy of Medical Sciences) devam etmektedir.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler