İnci Kolye İşareti-Mayıs 2021 Sorusu

Diabetik makula ödemi tanısı olan bu hastada OCT görüntüsündeki bulgunun adını söyler misiniz?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda diabetik makula ödemi tanısı olan bu hastada OCT görüntüsündeki bulgunun adı sorulmuştur. 

Sorunun cevabı “İnci Kolye İşareti / “Pearl Necklace Sign” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dmytro Martynov kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

İnci kolye işareti olarak adlandırılan ve OCT görüntüsünde kistoid boşlukların iç duvarı boyunca halka şeklinde düzenlenmiş hiperreflektif noktalar şeklinde görülen bu bulgu, intravitreal enjeksiyon gerektiren diabetik makula ödemi hastalarında yaygın olarak görülür. Ödem gerilediğinde sıklıkla sert eksudalar retinada aynı yerde görülür ve bu da inci kolye işaretinin sert eksudaların öncüsü olduğunu gösterir. 

Kshirasagar A, Fiona M, Bipin G, Ajay B. Pearl necklace sign in diabetic macular edema, evaluation and significance. Indian Journal of Ophthalmology 2016;64(11):829-834
https://journals.lww.com/ijo/Fulltext/2016/64110/Pearl_necklace_sign_in_diabetic_macular_edema_.8.aspx

Dr. Dymtro MARTYNOV

Medical Center ‘TopMedical’ Zaporizhia, Ukrayna

Tıp eğitimini Zaporizhia Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2014 yılında tamamlayan Dr. Dymtro Martynov, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2014-2016 yılları arasında Zaporizhia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. ‘European Glaucoma Society’, ‘World Glaucoma Association,’ ‘EURETINA’ ve ‘ESCRS’ başlıca üye olduğu derneklerdir. Retina ve glokom başlıca ilgi alanlarıdır.  Yirmi beş tane bilimsel çalışması bulunmaktadır. 

 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler