Tip-1 Makular Telenjiektazi-Eylül 2020 Sorusu

Üç aydır sağ gözde eğri görme şikayeti olduğunu ifade eden 46 yaşındaki erkek hastada bilateral görme keskinliği 10/10 olarak ölçülmüştür. Her iki gözünün multicolor görüntüsü, fundus otofloresans görüntüsü, OCT görüntüsü ile erken ve geç dönem floresein anjiografi görüntüsü aşağıda gösterilmektedir. Hastanın gözündeki patoloji teşhis edebilir misiniz?

multicolor tip-1 makular telenjiektazi
multi color normal
fundus otofloresans tip-1 makular telenjiektazi
fundus otofloresans normal
oct tip-1 makular telenjiektazi
oct normal
floresein anjiyografi tip-1 makular telenjiektazi
floresein anjiyografi tip-1 makular telenjiektazi
floresein anjiografi normal
floresein anjiografi normal

Yüksek çözünürlüklü görüntü için resmin üzerini tıklayın.

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda üç aydır sağ gözde eğri görme şikayeti olduğunu ifade eden 46 yaşındaki erkek hastada bilateral görme keskinliği 10/10 olarak ölçülmüş ve her iki gözünün multicolor görüntüsü, fundus otofloresans görüntüsü, OCT görüntüsü ile erken ve geç dönem floresein anjiografi görüntüsü verilerek tanı sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Sağ Tip-1 Makular Telenjiektazi” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Doç Dr. Mustafa Ataş kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Makular telenjiektazi 3 tipte görülmektedir. Bunlardan Tip-1 makular telenjiektazi konjenital ve sıklıkla tek taraflıdır (%97).
Erkeklerde daha sık görülür. Herhangi bir sistemik hastalık ile birlikteliği yoktur. Coats hastalığının bir formu olduğu düşünülmektedir.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler