Rain Cloud Sign /Yağmur Bulutu İşareti-Ekim 2020 Sorusu

Endojen kandida endoftalmisi gelişen hastanın OCT görüntüleri aşağıda gösterilmektedir. Bu hastanın OCT kesitlerinde siyah yıldız işareti ve beyaz oklar ile gösterilen bulgunun adı nedir?

oct candida endoftalmisi yağmur bulutu işareti
oct kandida endoftalmisi yağmur bulutu işareti

Yüksek çözünürlüklü görüntü için resmin üzerini tıklayın.

Ekim 2020 – Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda endojen kandida endoftalmisi gelişen hastanın OCT görüntüleri aşağıda gösterilmiş ve OCT kesitlerinde siyah yıldız işareti ve beyaz ok uçları ile gösterilen bulgunun adı sorulmuştur.

Sorunun cevabı Rain Cloud Sign /Yağmur Bulutu İşareti olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Op. Dr. Murat Oklar kazanmıştır.

Kendisini tebrik ederiz.

Rain Cloud Sign endojen kandida endoftalmisi olan gözlerdeki mantar kolonilerinin OCT taramasındaki görüntüsüne verilen isimdir. Kandida göze koroid ya da retina damar sisteminden girer ve vitreusa doğru ilerler. Kandida mantar kolonileri retina yüzeyinde ve vitreusta beyaz hiperreflektive yuvarlak şekilli lezyonlar olarak (siyah yıldız işareti) görülür ve yüksek yansıtıcılıklı bu lezyonlar altta gölgelenme koridoru oluşturur (beyaz ok uçları). Bu beyaz hiperreflektif lezyonlar ve altta oluşan gölgelenme koridoruna raincloud sign adı verilmektedir.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler