ERM’li hastanın gerçek foveasının OCT görüntüsü-Mayıs 2015 Sorusu

Resimdeki epiretinal membran hastasının gerçek foveasını OCT görüntüsünde nasıl bulabilirsiniz?

oct epiretinal membran

Mayıs 2015 – Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz.

Bu ayki sorunun cevabı dış pleksiform tabakayı takip ederek olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Özge Güngör Akkuş kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Epiretinal membran (ERM) retinada diffüz kalınlaşmayla birlikte özellikle dış pleksiform tabakanın üzerinde kalan dokularda yansıma artışına neden olur. Primer ERM’lerde kistik tipte sıvı birikimine bağlı retina kalınlaşması atipiktir. Erken dönem dışında çoğu olguda diffüz retina kalınlaşması nedeniyle fovea çukurluğu ortadan kaybolur. Bu nedenle gerçek foveayı, çukurluğa bakarak bulmak mümkün değildir. Çoğu olguda en kalın nokta genellikle fovea olsa da, böyle olmayan gözlerde az değildir. Bu nedenle retinanın en kalın olduğu noktayı bularak fovea tespiti doğru bir yaklaşım değildir. Normal foveada İS/OS bandı, foveal bölge konilerinin dış segmentlerinin uzun olması nedeniyle hafif retina içine doğru bombe yapar. Ancak ERM’lerde retina yüzeyindeki fibrotik doku nedeniyle oluşan gölgelenme etkisi bu detayın görülmesine engel olabilir. Ayrıca bazı ERM olgularında tam fovea altında seröz dekolman ya da dış tabaka defekti gibi İS/OS bandı görünümünü engelleyen değişiklikler meydana gelebilir. Bu nedenle ERM’de gerçek foveanın tespitinde en faydalı yöntem dış pleksiform tabakanın takibidir. Nasalden ve temporalden gelen dış pleksiform tabaka çizgisinin buluştuğu nokta gerçek foveayı göstermektedir. ERM olgularında fovea ölçümü gereken çalışmalarda bu noktaya çok dikkat edilmeli, OCT makinalarının yaptığı otomatik ölçümlerin mutlaka doğruluğu kontrol edilmelidir.

Kaynaklar
1.Epiretinal membran. Hakan Özdemir, Serra Arf, Murat Karaçorlu. Maküla Hastalıklarında Optik Koherens Tomografi. Birinci baskı. Güneş Tıp Kitabevi, İstanbul 2014.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler