Primer Vitreoretinal Lenfoma /Subretinal Hiperreflektif Materyal-Kasım 2020 Sorusu

oct primer vitreoretinal lenfoma subretinal hiperreflektif materyal

SORU:

Posterior üveit tanısı ile takip edilen, fundus muayenesinde sub RPE infiltratlar izlenen ileri yaştaki hastanın OCT kesitine bakarak tanısı söyleyip ve yıldız ile işaretli bulguyu tanımlar mısınız?

CEVAP:

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda posterior üveit tanısı ile takip edilen, fundus muayenesinde sub RPE infiltratlar izlenen ileri yaştaki hastanın OCT kesitine bakarak tanısının söylenip yıldız ile işaretli bulgunun tanımlanması istenmiştir.

Sorunun cevabı “ Primer Vitreoretinal Lenfoma /Subretinal Hiperreflektif Materyal” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Yiğit Çağlar Bozdoğan kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Primer vitreoretinal lenfoma, merkezi sinir sisteminin diffüz büyük B hücreli lenfomalarının bir alt tipi olarak kabul edilen, genellikle B lenfosit kökenli, nadir bir malignitedir. OCT bulgusu olan “Subretinal hiperreflektif materyal” klinik tablonun uyumlu olduğu gözlerde primer vitreoretinal lenfoma için oldukça tipik bir bulgudur.

Sedat Bornovalı Boğaziçi'nin Tarih Atlası

Kasım Ayı sorusunu doğru bilen Dr. Yiğit Çağlar Bozdoğan‘a Sedat Bornovalı’nın “Boğaziçi’nin Tarih Atlası” kitabı hediye edilmiştir


Dr. Yiğit Çağlar Bozdoğan

Dr. Yiğit Çağlar BOZDOĞAN
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2017 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini tamamlayan Dr. Yiğit Çağlar BOZDAĞAN, 2018 yılından itibaren Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz
Hastalıkları Kliniği’nde uzmanlık eğitimine devam etmektedir.


DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler