Başarılı Retina Dekolmanı Cerrahisi Sonrası Persiste Eden Subretinal Sıvı-Ekim 2021

Başarılı retina dekolmanı cerrahisi öyküsü olan bu hastada optik koherens tomografi görüntüsüne bakarak tanıyı söyleyebilir misiniz?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda başarılı retina dekolmanı cerrahisi öyküsü olan bu hastada optik koherens tomografi görüntüsüne bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Başarılı retina dekolmanı cerrahisi sonrası persiste eden subretinal sıvı olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Merve Şimşek kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Makulayı tutan başarılı retina dekolmanı cerrahisi sonrası gelişen persiste eden subretinal sıvı OCT ile görülebilmektedir ve prevelansı %0 ile %94 arasında bildirilmiştir. Çoğu olguda subretinal sıvı sekel kalmadan kendiliğinden yavaş yavaş düzelir. Olguların küçük bir kısmında ilerleyici foveal fotoreseptör atrofisi ve görme kaybı bildirilmiştir. 

Tee JJL, Veckeneer M, Laidlaw DA. Persistent subfoveolar fluid following retinal detachment surgery: an SD-OCT guided study on the incidence, aetiological associations, and natural history. Eye 2016.

https://www.nature.com/articles/eye2015270

Dr. Merve ŞİMŞEK

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi 

Tıp eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2015 yılında tamamlayan Dr. Merve Şimşek, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimine Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi’nde devam etmektedir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler