Miyopik Traksiyon Makulopatisi (Miyopik Foveaskizis)-Eylül 2021


Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda optik koherens tomografi görüntüsüne bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Miyopik Traksiyon Makulopatisi (Miyopik Foveaskizis)” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Özge Sarıtaş kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Miyopik traksiyon makulopatisi, ilk olarak retinanın en iç katmanlarını tutan (iç makuler skizis), zamanla dış retina katmanlarını etkileyen (dış makuler skizis) ve ilerleyerek makula dekolmanı gelişimi ile sonuçlanan ilerleyici bir patoloji olarak tanımlandı.

Makuler skizis aşamasında, miyopik traksiyon makülopatisi, evre 1 (iç veya iç-dış skizis) ve evre 2 (tek başına dış skizis) olarak sınıflandırılır. Evre 3 miyopik traksiyon makülopatisinde RPE ve fotoreseptör katmanları arasında ayrılma meydana gelir (makula dekolmanı). Evre 4 miyopik traksiyon makülopatisinde makula dekolmanı tüm arka kutba kadar uzanırken, dış retina tabakalarının RPE’den ayrılması nedeni ile intraretinal gerilim azalır ve retinadaki skizis kaybolur.

Parolini B, Palmieri M, Finzi A, Besozzi G, Frisina R. Myopic Traction Maculopathy: A New Perspective on Classification and Management. Asia Pac J Ophthalmol (Phila). 2021;10(1):49-59.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33481391/

Dr. Özge SARITAŞ

Ankara Şehir Hastanesi

Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2016 yılında tamamlayan Dr. Özge Sarıtaş, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimine Anakara Şehir Hastanesi’nde devam etmektedir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler