Best Hastalığı-Kasım 2021

Sağ göz optik koherens tomografi görüntüsü
Sol göz optik koherens tomografi görüntüsü

Optik koherens tomografi görüntüsüne bakarak bu genç erkek hastada tanıyı söyleyebilir misiniz?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda optik koherens tomografi görüntüsüne bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Best Hastalığı olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Joao Pedro Teixeira Marques kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Retina pigment epiteli ile dış retina arasında lipofuscin birikimi Best hastalığının karakteristik bir özelliği olsa da bazı hastalarda RPE ile Bruch membranı arasında hiperreflektif materyal ile birlikte seröz makula dekolmanının varlığı ilk başvuru bulgusu olabilir. SD-OCT’deki bu hiperreflektif RPE elevasyonu, fibrozis, sessiz neovaskülarizasyon veya aktif neovaskülarizasyon ile ilişkili olabilir. Multimodal görüntüleme teknikleri bu lezyonların ayırt edilmesi için çok önemlidir.

Sayman Muslubas I, Arf S, Hocaoglu M, Ersoz MG, Karacorlu M. Best Disease Presenting as Subretinal Pigment Epithelium Hyperreflective Lesion on Spectral-Domain Optical Coherence Tomography: Multimodal Imaging Features. Eur J Ophtalmol 2021 Online ahead of print

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34806463/

Dr. Joao Pedro Teixeira Marques, MSc, FEBO

Centro Hospitalar e Universitario de Coimbra (CHUC), Coimbra, Portekiz

Tıp eğitimini Coimbra Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2010 yılında tamamlayan Dr. Joao Pedro Teixeira Marques, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2012-2015 yılları arasında Centro Hospitalar e Universitario de Coimbra (CHUC)’datamamlamıştır. Aynı klinikte Retina bölümünde göz hastalıkları uzmanı ve retina distrofisi bölüm başkanı olarak çalışmaktadır. EVICR.net retina distrofileri uzman komitesi üyesidir. Elli yedi tane bilimsel çalışması bulunmaktadır. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler