Nebulous Pattern Vitritis -Şubat 2022

Sitomegalovirüs (CMV) retiniti geçiren bir hastanın OCT görüntüsü gösterilmektedir. OCT kesitlerinde yıldız işareti ve oklar ile gösterilen bulguların adı nedir?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda optik koherens tomografi görüntüsündeki bulgularının adının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “’ Nebulous Pattern Vitritis and Volcanic Eruptions olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Andrea Montresor kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

CMV retiniti gelişen hastalarda OCT ile farklı paternlerde vitritis bulguları gösterilmiştir. Bunlardan biri Invernizzi ve ark.’nın vitritis gelişen CMV retinitli olgularda OCT kesitlerinde ‘nebulous pattern’ olarak adlandırdıkları bulgudur. Bazı hastalarda bu paterne, vitreus ve nekrotizan retina arasındaki temas noktalarında “volcanic eruptions” şeklinde tarif edilen artan yansıtıcılığa sahip alanlar eşlik etmektedir.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30719788/

Dr. Andrea Montresor

Verona Universitesi

Tıp eğitimini Verona Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2017 yılında tamamlayan Dr. Andrea Montresor, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimine Verona Üniversitesi’nde devam etmektedir. “Extended Depth of Focus Versus Monofocal IOLs: Objective and Subjective Visual Outcomes” isimli çalışması başlıca makalesidir.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler