Hiperreflektif Oval Depozitler-Mart 2022

Posterior üveit geçiren bir hastanın OCT görüntüsü gösterilmektedir. Hastanın tanısını ve OCT kesitlerinde oklar ile gösterilen bulgunun adını söyleyebilir misiniz?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda hastanın tanısı ve optik koherens tomografi görüntüsündeki bulgunun adının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “’ Aktif toksoplasma retinokoroiditli bir hastada vitreoretinal ara yüzeyde hiperreflektif oval depositler olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Tuna Ozan kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Aktif toksoplasma koryoretiniti geçiren hastalarda vitreoretinal ara yüzey boyunca hiperreflektif oval depositler bildirilmiş. Enfeksiyonun tedavisi ile bu depositlerin retina içine göç ettiği ve kademeli olarak kaybolduğu bilinmektedir.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30719788/

Dr. Tuna Ozan

Beyoğlu Göz Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 2017 yılında tamamlayan Dr. Tuna Ozan, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimine Beyoğlu Göz Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam etmektedir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler