Alport Sendromu-Ocak 2021

Optik koherens tomografi görüntüsüne ve infrared reflektans görüntüsüne bakarak kronik böbrek yetmezliği olan 42 yaşındaki bu kadın hastada tanıyı söyleyebilir misiniz?

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda optik koherens tomografi ve IR görüntüsüne bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Alport Sendromu olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Gülşah Gökgöz kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Alport sendromu tip 4 kollojen defektinin neden olduğu bir bazal membran hastalığıdır. Hematüri, progresif renal yetmezlik, sensörinöral işitme kaybı ve göz bozuklukları ile karakterize bir hastalıktır. Karakteristik retina bulguları perimaküler ve periferik beneklenme ile temoral retina incelmesidir. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33470273/

Dr. Gülşah Gökgöz

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 2013 yılında tamamlayan Dr. Gülşah Gökgöz, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2014-2018 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi’nde tamamlamıştır. 2021 yılından itibaren Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi’nde çalışmaktadır. Retina başlıca ilgili alanıdır. ‘Peripapillary and Macular Vessel Density Measurement With Optical Coherence Tomography Angiography in Exfoliation Syndrome’, ‘Effects of topical Coenzyme Q10, Xanthan Gum and Sodium Hyaluronate on corneal epithelial wound healing’ ve ‘Prevalence of Split Nerve Fiber Layer Bundles in Healthy People Imaged with Spectral Domain Optical Coherence Tomography’ isimli çalışmaları başlıca makaleleridir.

DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler