İnci Kolye Bulgusu-Nisan 2022

Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonuna bağlı diskiform skar ve kistoid makula dejenerasyonu gelişen bir hastanın OCT görüntüsü

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonuna bağlı diskiform skar ve kistoid makula dejenerasyonu gelişen bir hastanın optik koherens tomografi görüntüsündeki bulgunun adı sorulmuştur.

Sorunun cevabı “ İnci Kolye Bulgusu” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Abdullah Ağın kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Kistik boşlukları sınırlayan hiperreflektif noktalar inci kolye bulgusu olarak adlandırılan karakteristik bir SD-OCT bulgusudur. Eksudatif makulopatili olgularda lipid yüklü makrofajların birikimine bağlı gelişebilmektedir. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25020214/
Dr. Abdullah Ağın

Dr. Abdullah Ağın

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde 2011 yılında tamamlayan Dr. Abdullah Ağın, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2017 yılında tamamlamıştır. 2020 yılından itibaren Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Retina başlıca ilgi alanıdır. ‘Evaluation of HSP-27, BAP1, BRAF V600E, CCR7, ve PD-L1 expression in uveal melanoma on enucleated eyes and metastatic liver tumors’, ‘Assessment of systemic and ocular inflammation in juvenile idiopathic arthritis via choroidal vascularity index’ ve ‘The effects of systemic aromatase inhibitors on meibomian glands and corneal structure’ başlıca makaleleridir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler