Ailevi Dominat Drusen- Doyne’nin Bal Peteği Retina Distrofisi -Mayıs 2022

Sağ göz infrared reflektans görüntüsü
Sağ göz OCT görüntüsü
Sol göz infrared reflektans görüntüsü
Sol göz OCT görüntüsü

Sol göz OCTA görüntüsü

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda OCT, IR ve OCTA görüntülerine bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “ Ailevi Dominat Drusen- Doyne’nin Bal Peteği Retina Distrofisi ve Sol Neovaskülarizasyona Bağlı Skar” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Aygul Tanriverdiyeva kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Malattia Leventinese ya da Ailevi Dominant Drusen olarak da bilinen Doyne’nin Bal Peteği Retina Distrofisi, erken başlangıçlı makular ve peripapiller drusen gelişimi ile karakterize, EFEMP1 genindeki otozomal dominant mutasyona bağlı kalıtsal bir retina hastalığıdır. Skar dokusu ile sonuçlanan koroid neovaskülarizasyonu gelişimi ve ilerleyen dönemlerde drusen alanlarında jeografik atrofi gelişimi görülebilmektedir. 

Dr. Aygul Tanriverdiyeva

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 2016 yılında tamamlayan Dr. Aygul Tanriverdiyeva, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 2022 yılında tamamlamıştır. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler