Arteriovenöz Malformasyon-Mayıs 2023

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda Wyburn-Mason Sendromu tanısı olan hastada OCT bulgusunun tanımlanması istenmiştir.

Sorunun cevabı “ Arteriovenöz Malformasyon” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Ramkailash Gurjar kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Wyburn-Mason sendromu, retina, beyin ve nadiren yüz derisinde tek taraflı arteriovenöz malformasyonlar ile karakterize, nadir görülen, sporadik bir hastalıktır. Retinal AVM’ler, değişen boyut ve ağırlıkta genişlemiş ve kıvrımlı retinal damarlar olarak ortaya çıkar. SD-OCT’de, belirgin gölgeleme artefaktı oluşturan çok sayıda büyük iç retina damarları görülür.

Chowaniec MJ, et al. Anomalous optical coherence tomography findings in Wyburn-Mason syndrome and isolated retinal arteriovenous malformation. Journal of AAPOS, 2015.  

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25828823/

Dr. Ramkailash Gurjar

Dr Shroff Charity Göz Hastanesi, Delhi, Hindistan

Eğitimini All India Tıp Bilimleri Enstitüsü’nde 2015 yılında tamamlayan Dr. Ramkailash Gujar, Tıp ve cerrahi doktorasını İtalya’da Perugia Üniversitesi’nde 2022 yılında tamamlamıştır. Halen Dr Shroff Charity Göz Hastanesi’nde kök hücre araştırma departmanında çalışmaktadır. ‘An International Comparison of Baseline Characteristics of Patients Undergoing Initiation of Anti-VEGF Theraphy for DME’, ‘OCT-Angiography as a reliable prognostic tool in laser-treated proliferative diabetic retinopathy: The RENOCTA Study’ ve ‘Choroidal vascularity profile in diabetic eyes using wide field optical coherence tomography’ başlıca eserleridir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler