Poppers Makulopati-Nisan 2023

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda OCT ve multicolor görüntüsüne bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “ Poppers Makulopati olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Miguel Nicolas Cruz Pimentel kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

“Poppers”, keyif verici ilaçlar olarak kullanılan bir grup alkil nitrit için kullanılan bir terimdir. Solunum yoluyla zehirlenmeleri kas gevşemesine, analjeziye ve öforiye yol açar. Makulopati nadir fakat ciddi bir yan etkidir. OCT, dış foveal retinanın patognomonik değişikliklerini gösterir. Uyuşturucu kullanımının kesilmesinden sonra bile görme işlevinin ve makula morfolojisinin tamamen iyileşmesi nadirdir. Oral lutein tedavisinin yararlı bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. 

Pahlitzsch M, Mai C, Joussen AM, Bergholz R. Poppers Maculopathy: Complete Restitution of Macular Changes in OCT after Drug Abstinence. Semin Ophthalmol 2016;31:479-84

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25398125/

Dr. Miguel Nicolas Cruz Pimentel

Toronto Üniversitesi, Kanada

Tıp eğitimini Pontifical “Madre y Maestra” Katolik Üniversitesi’nde 2010 yılında tamamlayan Dr. Miguel Nicolas Cruz Pimentel, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de Ophthalmology Instituto Tecnologico de Santo Domingo, Dr. Elias Santana Hastanesi Oftalmoloji Servisi’nde 2017 yılında tamamlamıştır. Halen Toronto Üniversitesi’nde vitreoretinal cerrahi klinik fellow eğitimine devam etmektedir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler