Optik Disk Pit Makulopatisi-Haziran 2023

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda genç erkek hastada OCT görüntüsüne bakarak tanının söylenmesi ve bulgusunun tanımlanması istenmiştir.

Sorunun cevabı “Optik Disk Pit Makulopatisi olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Reyhan Hazal Kaplan Koruk kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Optik disk pit makülopatisi, makulada intraretinal ve subretinal sıvı ile karakterizedir. Optik disk pit makülopatisinde makula sıvısının orijini ve subretinal boşluğa geçiş mekanizması henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu olguda, spektral domian optik koherens tomografi görüntüsü, dış retina tabakasında retinoskizis benzeri ayrılma, seröz maküla dekolmanı ve fotoreseptör dış segment uzamasının birlikteliğini göstermektedir. Perinöral ve intraretinal boşluk arasında bir ilişki görülmektedir (Beyaz oklar).

Uzel MM and Karacorlu M. Optic disk pits and optic disk pit maculopathy: A review. Survey Ophthalmol, 2019.  

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30797884/

Dr. Reyhan Hazal Kaplan Koruk

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul

Tıp eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2017 yılında tamamlayan Dr. Reyhan Hazal Kaplan Koruk, göz hastalıkları uzmanlık eğitimini Medipol Üniversitesi’nde 2023 yılında tamamlamıştır. Halen İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler