Henle Sinir Lifi Tabakası Hemorajisi-Ocak 2023

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda retina ven dal tıkanıklığı gelişen olgularda tespit edilen OCT bulgusu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “ Henle Sinir Lifi Tabakası Hemorajisi olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Maria Vittoria Cicinelli kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Henle sinir lifi tabakası hemorajisi OCT’de karakteristik olarak henle tabakasında hiperreflektivite olarak görülür. Çeşitli nedenlere bağlı henle tabakasında kanama görülebilmektedir. Derin kapiller pleksusun lokal vasküler anormallikleri, koroidal vasküler anormallikler ya da santral venöz basıncı etkileyen vasküler problemler başlıca nedenler olarak sıralanabilir. 

https://www.retina-specialist.com/article/can-you-recognize-these-novel-oct-signs

Dr. Maria Vittoria Cicinelli

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi, Milano

Tıp eğitimini Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamlayan Dr. Maria Vittoria Cicinelli, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2014-2019 yılları arasında Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2020 yılından beri aynı hastanede göz hastalıkları uzmanı olarak çalışmaktadır. Başlıca ilgi alanı medikal retina ve uvea hastalıklarıdır.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler