Koroidal Rift-Aralık 2022

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda kronik santral seröz koryoretinopatili olgularda tespit edilen yeni OCT bulgusunun tanımlanması istenmiştir.

Sorunun cevabı “ Koroidal Rift-Yarık” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Murat Oklar kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Koroidal yarıklar, hiperreflektif sınırları olmayan poligonal (yuvarlak şekilli değil) hiporeflektif lezyonlar olarak tanımlanır. Koroidal kavernlerin ve lokülasyonların aksine, koroidal yarıklar en büyük koroidal damardan daha büyüktür. OCTA’da, koroid yarıklarında akım olmadığı gösterilmiştir. 

Battista M,Borreli E,Veronese C, et al . Choroidal Rift: A New OCT Finding in Eyes with Central Serous Chorioretinopathy. J. Clin. Med. 20209, 2260; doi:10.3390/jcm9072260 

https://www.mdpi.com/2077-0383/9/7/2260

Dr. Murat Oklar

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, İstanbul

Tıp eğitimini Eskşehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2013 yılında tamamlayan Dr. Murat Oklar, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2015-2019 yılları arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’nde tamamlamıştır. 2019 yılından beri aynı hastanede göz hastalıkları uzmanı olarak çalışmaktadır. Başlıca ilgi alanı uvea hastalıkları ve okuloplastik cerrahidir. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler