Santral Seröz Koryoretinopati’yi Taklit Eden Best Hastalığı-Eylül 2022

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda OCT, FOF görüntülerine bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “ Santral Seröz Koryoretinopati’yi Taklit Eden Best Hastalığı olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Sara Hemmati kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Retina pigment epiteli ile dış retina arasında lipofuscin birikimi Best hastalığının karakteristik bir özelliği olsa da bazı hastalarda RPE ile Bruch membranı arasında hiperreflektif materyal ile birlikte seröz makula dekolmanının varlığı ilk başvuru bulgusu olabilir. Multimodal görüntüleme teknikleri bu lezyonların ayırt edilmesi için çok önemlidir.

Sayman Muslubas I, Arf S, Hocaoglu M, Ersoz MG, Karacorlu M. Best Disease Presenting as Subretinal Pigment Epithelium Hyperreflective Lesion on Spectral-Domain Optical Coherence Tomography: Multimodal Imaging Features. Eur J Ophtalmol 2022 32(5):2702-2711.

 doi: 10.1177/11206721211055961.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34806463/

Dr. Sara Hemmati

Rasool Akram Hastanesi, Tahran, Iran

Tıp eğitimini Tehran Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde (TUMS) tamamlayan Dr Sara Hemmati, Rasool Akram Hastanesi’nde göz hastalıkları asistanı olarak çalışmaktadır. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler