Basillar Tabaka Dekolmanı ve Sensöryel Retina Dekolmanı- Ekim 2022

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda OCT görüntüsüne bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “ Santral Seröz Koryoretinopati Olgusunda Basillar Tabaka Dekolmanı ve Sensöryel Retina Dekolmanı olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Furkan Kırık kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Son zamanlarda, posterior sklerit, sistemik lupus eritematozus, melanomda anti-BRAF/anti-MEK tedavisine ikincil toksisite, koroid osteoma sekonder neovaskülarizasyon, akciğer ve meme kanseri koroidal metastazları, travma ve peripapiller pakikoroid sendromu da dahil olmak üzere hiperakut koroid eksüdasyonu ile sonuçlanan farklı patolojilerle ilişkili olarak basiller tabaka dekolmanı bildirilmiştir.

Basillar tabaka dekolmanı sadece inflamatuar olaylarla ilişkili hiperakut koroid eksüdasyonunun bir sonucu olarak değil, aynı zamanda dolaşım anormalliğine bağlı konjesyon ve koroid hiperpermeabilitesi nedeniyle de gelişebilecek klinik bir bulgudur.

Murillo SA, Medina SP, Romero RM, Murillo RF. Bacillary Layer Detachment in an Atypical Case of Central Serous Chorioretinopathy Associated with High Hyperopia. 

Case Rep Ophtalmol 2022;13:504-510.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9294949/

Dr. Furkan Kırık

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde 2010 yılında tamamlayan Dr. Furkan Kırık, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2011-2015 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk E.A.H. Göz Hastalıkları Kliniği’nde tamamlamıştır. 2018 yılından beri Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışmaktadır. Başlıca ilgi alanı retina hastalıklarıdır. “Regional analysis of segmented-macular structure in patients with myopic anisometropia, Refractive precision in uncomplicated eyes with pseudoexfoliation: three-piece versus one-piece intraocular lens implantation ve Effect of foveal herniation on surgical outcomes in patients with idiopathic epiretinal membrane” isimli çalışmaları başlıca makaleleridir.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler