YBMD Zemininde Edinilmiş Vitelliform Lezyonlar-Eylül 2023

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda 84 yaşındaki kadın hastada multimodal görüntülere bakarak tanının söylenmesi istenmiştir.

Sorunun cevabı “YBMD Zemininde Edinilmiş Vitelliform Lezyonlar olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Dr. Damiano Maria Pugi kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Edinilmiş vitelliform lezyonlar, yaşa bağlı makula dejenerasyonu dahil olmak üzere çeşitli makula patolojilerinde eşlik edilebilen lezyonlardır. Söz konusu lezyonlar koroidal neovasküler membran görünümü taklit edebilir ve gereksiz tedaviye yol açabilir. Kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu zemininde gelişen vitelliform lezyonları olan bireyler eşit bir cinsiyet dağılımına sahiptir ve genellikle iyi bir görme keskinliği ile başvururlar. Görme keskinliğinin seviyesi elipsoid zon bütünlüğü ile ilişkilidir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu zemininde gelişen vitelliform lezyonları olan gözlerde maküler neovaskülarizasyon riski daha yüksektir.

Nano E, Raposo F, Greenberg PB, Savoie B. Acquired Vitelliform Lesions in the Setting of Nonexudative Age-Related Macular Degeneration. CRO Journal 2022

Dr. Damiano Maria Pugi

San Donato Hastanesi, Arezzo, İtalya

Tıp eğitimini Universita di Firenze’de 2017 yılında tamamlayan Dr. Damiano Maria Pugi, göz hastalıkları uzmanlık eğitimini 2022 yılında tamamlamıştır. Halen San Donata Hastanesi’nde çalışmaktadır. 

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler