Santral Retinal Ven Tıkanıklığı – Aralık 2019 Sorusu

İki gün önce sağ gözünde ani görme azalması hisseden 62 yaşındaki erkek hastanın sağ göz yatay OCT  kesiti verilmiştir. Hastanın 8 yıldan beri bilinen diyabeti ve sistemik hipertansiyonu vardır. Teşhisiniz nedir?

oct santral retina ven tıkanıklığı

Aralık 2019- Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz.

Bu ayki sorunun cevabı “santral retina ven tıkanıklığı” olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Alparslan Şahin kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Bu ayki soruda iki gün önce sağ gözünde ani görme azalması hisseden 62 yaşındaki erkek hastanın sağ göz yatay OCT kesiti verilmiş ve o gözdeki retina patolojisinin teşhis edilmesi istenmiştir. Hastanın hem diyabeti hem de sistemik hipertansiyonu olduğu bilgisi verilmiştir.
Gelen cevapların ikiye ayrıldığı görülmektedir: Diyabetik makula ödemi ve retina ven tıkanıklığı. Hastanın görme kaybının hızlı gelişmesi dışında OCT’deki maküla kalınlığının belirgin şekilde yüksek olması (net bir sınır olmamakla birlikte CRVO ödemi DMÖ ödeminden genelde daha büyüktür), retina içi Müller hücre bantlarının net olarak görülmesi (intraretinal traksiyon), retina yüzeyinde yaygın kanama ve NFL ödemine işaret eden hiperreflektif tabakanın varlığı santral retina ven tıkanıklığı lehine yorumlanması gereken bulgulardır.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler