Loading
OCT KULÜBÜ

Haberler

OCT KULÜBÜ

HABERLER

"Adaptive Optics Ophthalmoscopy" Konferansı 4-5 Eylül tarihlerinde Paris’de düzenlenecek.

OCT teknolojilerinde son yıllarda üzerinde çalışılan Adaptif Optik ile ilgili oldukça önemli bir toplantı olacağı sanılan Adaptive Optics Ophthalmoscopy (AAO) Konferansı 4-5 Eylül tarihlerinde Paris’de düzenlenecek. Çok sayıda oturum ve kursun planlandığı toplantıda Ravvi Jonnal (Kalifornia), Michael Pircher (Viyana), Michael Larsen (Kopenag), Ethan Rossi (Pitsburg), Kate Grieve (Paris) ve Michael Paques (Paris) davetli konuşmacı olarak sunum yapacaklar.

Yeni OCT platformu OCT2 Uluslararası Uzay Üssünde kullanıma başladı.

Heidelberg Engineering tarafından geliştirilen yeni OCT platformu OCT2 UluslararasıUzay Üssünde kullanıma başladı. Uzaya çıkan ilk OCT cihazı olan Spectralis (Heidelberg Engineering) yeni bir ilkedaha imza attı. OCT 2 Modüllü Spectralis, Uluslararası Uzay Üssüne (UUÜ) ulaştı veuzaydaki astronotlarının kullanımına girdi. Yeni modül 2013 yılında UUÜ’yegönderilen Specratlis OCT’den çok daha hızlı tarama yapabiliyor ve çözünürlüğüdaha yüksek görüntüler alabiliyor. Bu proje düşük yerçekimi kondisyonunda insangözünde oluşabilecek değişimleri göstermek açısından büyük önem taşıyor.

OCT-Anjiografi erken Alzheimer teşhisine yardımcı olabilir mi?

  Washington Üniversitesinden Elizabeth O’Bryhim ve arkadaşlarının preklinik Alzheimer hastaları üzerinde yaptıkları çalışmada OCT-Anjiografi ile anlamlı olabilecek retinal damar değişiklikleri geliştiği tespit edilmiş. Preklinik Alzheimer hastalarında kontrol grubuna göre foveal avasküler zonun anlamlı bir şekilde geniş olduğu gösterilen çalışmanın sonucuna göre OCT-Anjiografinin hastalığın henüz klinik bulguları ortaya çıkmadan teşhise yardımcı olabileceği belirtilirken, bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu vurgulanmış.  

Octclub 2018 toplantı sunumlarına ait videolar octclub.org’da yayınlanmaya başlandı.

  19 Mayıs 2018 Cumartesi günü The Grand Tarabya Oteli’nde düzenlenen ve ülkemizden ve yurt dışından çok sayıda değerli konuşmacının katıldığı “4. octclub toplantısı” sunumları octclub.org sitesinde yayınlanmaya başlandı. Sadece konuşmalarının yayınlanmasına izin veren konuşmacıların videolarının paylaşıldığı hatırlatır, iyi seyirler dileriz.

OCT Angio Summit 2018 toplantısı 4 Ağustos’ta yapılacak.

  OCT Angio Summit 2018 toplantısı 4 Ağustos’ta Portland, Oregon’da yapılacak. OCT Angio dünyasındaki son gelişmelerin masaya yatırılacağı zirveye bu konuda çalışmaları olan göz hekimleri yanında OCTAngio teknolojisinin gelişmesini sağlamış mühendisler de katılacak.

Uluslararası Spectralis Sempozyumu (ISS)12-13 Ekim 2018’de düzenlenecek.

Her yıl Heidelberg Engineering Academy tarafından düzenlenen Uluslararası Spectralis Sempozyumu (ISS), bu sene 12-13 Ekim 2018 tarihlerinde Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenecek. Sınırlı sayıda katılım imkanının olduğu toplantıya ait içerik, konaklama rezervasyonları ve konuşmacılar hakkındaki detaylı bilgiler bu linkte mevcuttur.   

12 Mart 2018’de Boston’da “OCT- Biomedikal Polarimetride Gelişmeler” sempozyumu düzenlenecek.

Biomedikal OCT ve Araştırmaları (CBORT) Merkezi tarafından düzenlenecek olan “OCT- Biomedikal Polarimetride Gelişmeler” başlıklı sempozyum 12 Mart 2018’de Boston’da düzenlenecek. Bir günlük toplantının ana konusu polarizasyon duyarlı OCT alanında birkaç yıl içinde kullanıma girecek yeni teknolojiler olacak. 

Profesör Alexander Sergeev Rusya Bilimler Akademisi başkanı seçildi.

  Araştırmalarının önemli bir kısmını OCT teknolojileri üzerine yapan ve 2005 yılından beri yeni OCT teknolojileri gelişiminde dünya çapında önemli bir bilim adamı olan Alexander Sergeev Rusya Bilimler Akademisi başkanı seçildi. 1955 doğumlu olan Proferör Sergeev, halen Nizhny Novgorod’daki fizik enstitüsünün yöneticilik görevini de yürütmekte.    

Leica Microsystems EnFocus intraoperatif OCT sistemini piyasaya sundu.

  Leica Microsystems Proveo- 8 ameliyat mikroskobu ile EnFocus intaroperatif OCT kombinasyon sistemini piyasaya sundu. American Academy of Ophthalmology (AAO) 2017 kongresinde tanıtılan sistem intraoperatif B tarama görüntüleri alması yanında en face görüntüler de alabiliyor.

Auralı migrende OCT-A retinal damarlarda azalmayı gösteriyor

  Melinda ve arkadaşları yaptıkları çalışmada OCT-anjionun (OCT-A’nın) auralı migren hastalarında foveal and peripapiller damar azalmasını hassas şekilde gösterdiğini tespit ettiler. Aynı damar ölçümlerinde aurasız migrenli hastalarda normal gruba göre değişikliğin olmaması çalışmalarının anlamını arttırmakta. Melinda ve arkadaşları makalelerinin sonuç kısmında bu tip hastalar için daha sonra gelişebilecek retinal damar komplikasyonları açısından OCT-A’nın iyi bir biomarker olabileceğini ifade ediyorlar. 

OCT-Anjio multiple skleroz hastalarında retinal damar yoğunluğunun azaldığını tespit etmede kullanılabilir.

  Napoli üniversitesi’nden Roberta Lanzillo ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmada multiple skleroz (MS) hastalarında OCT- Anjio (OCT-A) ile yapılan ölçümlerde retina damar yoğunluğunda anlamlı azalma olduğu tespit edilmiş. çalışmada optik nörit atağı olan ya da olmayan MS’li 50 hasta ve herhangi bir nörolojik ya da oftalmolojik patolojisi bulunmayan 46 sağlıklı göz kıyaslamalı şekilde incelenmiş. Yeni bir görüntüleme teknolojisi olan OCT-A ile nöroloji alanında yapılmış bu öncü çalışma bir nöroloji dergisi olan Multiple Sclerosis Journal’de yayınlanmış ve OCT-A’nın çeşitli nörolojik patolojilerde kullanımı olabileceğini göstermesi açısından anlamlı bulunmuş.

“Epi-Mapping OCT” FDA onayı aldı.

 Optovue firması tarafından geliştirilen non-kontakt bir şekilde korneal epitel tabakası haritalandırılması olanağı sağlayan bir OCT teknolojisi olan “Epi-Mapping” FDA tarafından onaylandı. Kornea epiteli yanında stromanın da detaylı ölçümü ve haritalanmasına olanak sağlayan bu cihaz halen korneal epitel ölçümünde kullanılan yüksek frekanslı ultrasound cihazı ve saline kullanımını ortadan kaldıracak. Ayrıca epitel sorunu olan hastalardaki stroma kalınlık  ölçümünde ortaya çıkan hataların da önüne geçecek.