Vitreomaküler Traksiyon-Mart 2012 Sorusu

Sağ göze ait bu OCT görüntüsü bilinen herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 63 yaşında bayan bir hastaya aittir. Görme keskinliği 9/10 olan ve 1 aydan beri hafif metamorfopsi hissettiğini tarif eden hastanın gözdibi muayenesi normal gözükmektedir. Bu OCT kesitine bakarak sağ gözdeki patolojiyi tarif edebilir misiniz?

oct vitreomaküler traksiyon

Mart 2012- Ayın Sorusu” bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz.

Bu ayki sorunun cevabı “vitreomaküler traksiyondur”. Soruya doğru cevap veren 74 hekim arasından çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Dr. Mehmet Coşkun kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Bu ay metamorfopsi tarif eden ve görme keskinliği 9/10 seviyesinde olan bayan bir hastaya ait yatay OCT kesiti sorulmuştur. OCT kesitinde iki patoloji görülmektedir: 1) Foveal çukur kenarına yapışan ve retinaya traksiyon uygulan arka hyaloid. 2) Fovea altında küçük bir alanda gözlenen seröz maküla dekolmanı. Burada primer patoloji sıkı yapışık olan arka hyaloidin uyguladığı traksiyondur. Bu tip traksiyonların, hatta epimaküler membranların seröz maküla dekolmanlarına ya da dış retinal defektlere neden olduğu bilinmektedir. Bu tip olguları maküla deliği başlangıcı olarak kabul eden araştırmacılar da vardır. Bu tip olgularda arka hyaloidin ayrılması ile ya seröz maküla dekolmanı gerileyip, hastanın şikayeti kaybolmakta, ya da maküla deliği ortaya çıkmaktadır. Zaten soruya konu olan hastanın diğer gözünde de, bir yıl kadar önce maküla deliği tespit edilerek, vitreomaküler cerrahi uygulanmıştır.

Soruya gelen cevapların önemli bir kısmında ise retina altında izlenen değişiklikler tarif edilmiş ve “erişkin tip viteliform distrofi”, “yaşa bağlı maküla dejenerasyonu”, “SSR” gibi retina tabanına ait patolojiler düşünülmüştür. Halbuki yukarda açıklandığı üzere tek başına vitreomaküler traksiyonun seröz maküla dekolmanına neden olabilmektedir.

Bu ayki soruya gelen diğer cevaplar şöyledir:
-Arka hyaloid ayrılması
-Epiretinal membran
-Foveal kist
-Pigment epitel dekolmanı
-Polipler

Kaynak
1. Karacorlu M, Ozdemir H, Karacorlu S. Focal detachment of fovea in patients with idiopathic epiretinal membrane. Retinal Cases and Brief Reports. 2007;1:215-216.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler