Makular Telenjiektazi Tip 2-Aralık 2021

Ayın sorusu bölümüne ilgi gösterip soruyu cevaplayan herkese teşekkür ederiz. Bu ayki soruda optik koherens tomografi ve fundus otofloresans görüntüsüne bakarak tanının ne olduğu sorulmuştur.

Sorunun cevabı “Makular Telenjiektazi Tip-2 olacaktı. Soruya doğru cevap veren kişiler arasında çekilen kura sonucu bu ayki kitap ödülünü Sn. Arzu Seyhan Karatepe kazanmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Makuler telenjiektazi Tip 2 (MacTel 2), fovea çevresinde nörodejeneratif ve vasküler değişikliklerle karakterize bilateral bir hastalıktır. Müller hücrelerinin dejenerasyonunun altta yatan neden olduğuna inanılmaktadır. Bu gözlerde elipsoid zon bozulması başlangıçta temporal parafoveal alanda meydana gelir ve zamanla ilerler. Asirkülerity indeksi, EZ-RPE kalınlığı ve EZ-RPE hacmi ile güçlü bir negatif korelasyona sahiptir.

M Giray Ersoz Mumin HocaogluIsil Sayman MuslubasSerra ArfMurat Karacorlu. MACULAR TELANGIECTASIA TYPE 2: Acircularity Index and Quantitative Assessment of Foveal Avascular Zone Using Optical Coherence Tomography Angiography. RETINA 2020

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30893277/

Dr. Arzu Seyhan Karatepe

Dr. Arzu Seyhan Karatepe, FEBO

İsveç Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesi

Tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2006 yılında tamamlayan Dr. Arzu Seyhan Karatepe, Göz Hastalıkları uzmanlık eğitimini de 2012 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Su anda Isvec Sahlgrenska Üniversitesi’nde Pediatrik Katarakt ve Glokom Cerrahisi üzerine yandal eğitimi yapmaktadır.

DİĞER YAZILAR

İÇERİĞİ PAYLAŞ

Son İçerikler